Whey Protein is now more expensive than Chicken (price per grams protein)!!! GTFIH

View Poll Results: Chicken or Whey?

Voters
19. You may not vote on this poll
  • Chicken, cooked in bulk for the week to replace whey for good

    5 26.32%
  • Stick with whey shakes post workout

    14 73.68%
Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    McBain
    squigader's Avatar


    Join Date
    Jul 2011
    Gender
    Male
    Location
    North America
    Posts
    1,771
    Rep Points
    109992329

    Whey Protein is now more expensive than Chicken (price per grams protein)!!! GTFIH






    Exactly what the title says. Calculated out the costs, and at $35 for a 5lb tub of ON whey (which appears rarely on sale - it's usually more like $40 at cheapest. EAS from Costco is also $35+tax, best price), boneless skinless chicken breasts are now a cheaper source of protein.
    Whey's chief advantages were that it supposedly absorbed the fastest (offset by mixing with things like milk/flax/fruit - nonexistent unless all you mix it with is water which no one does) and was significantly cheaper per gram of protein than any other source, but its price has skyrocketed in the past few years (as you all can attest, I'm sure, we pretty much saw this coming).

    So should I stop buying whey and switch to boneless chicken breasts which I'll grill in advance for the week?

    The mantra is that "whole foods are better," after all.
    "Knowledge speaks, but wisdom listens" -Jimi Hendrix
    Check out http://anabolicsteroidforums.com !

  2. #2
    Junior Member
    BOARD REP
    judojosh's Avatar


    Join Date
    Aug 2011
    Gender
    Male
    Location
    NJ
    Posts
    70
    Rep Points
    63656

    Check the Scivation 10lb box and also the Smart Powders box. Both are great deals

    Taurus Nutrition Representative
    Everything I say is a product of my imagination
    & does not reflect the views or opinion of TN

  3. #3
    Registered User


    Join Date
    Jan 2011
    Gender
    Male
    Location
    Poland
    Posts
    555
    Rep Points
    14203344

    What are your chicken numbers?
    Raw chicken breast you buy at supermarkets is generally a bit under 25% protein, because they add water during processing. After cooking it's generally about 40%, but it obviously weighs less because the water gets cooked out.

    So to get 100 grams of protein, you'd need to buy a bit over 400 grams of raw chicken breast, call it 450 grams (especially since you'll trim some bits off) which is about a pound. I used to buy chicken at about 2 bucks a pound when I lived in the states, so figure 100 grams of chicken protein is $2.

    5 lbs of whey is about 2270 grams, and at 80% protein that yields 1800-ish grams of protein. If a 5 lb jug of whey is $36 (about 7 bucks a pound), that's also about $2 for 100 grams of protein.

    Now, here in Poland, the generic whey is 36 zloty for 900 grams, or about 6 bucks a pound. The chicken is 16 zloty a kilo, or about $2.50 a pound, so over here, whey still makes sense. But yeah, they're quite close. I generally use whey for the convenience factor.

  4. #4
    Registered User
    ecot3c inside's Avatar


    Join Date
    Jul 2011
    Gender
    Male
    Location
    IL
    Posts
    715
    Rep Points
    40717231

    after working out I like 'hydrolyzed' protein, absorbs very fast! chicken would take like 3-4 hours.

    best shit money can buy! ^^

  5. #5
    McBain
    squigader's Avatar


    Join Date
    Jul 2011
    Gender
    Male
    Location
    North America
    Posts
    1,771
    Rep Points
    109992329

    Quote Originally Posted by judojosh View Post
    Check the Scivation 10lb box and also the Smart Powders box. Both are great deals
    Hmm got any good links? Smart powders I saw comes out to like $6 a pound.

    Quote Originally Posted by ThreeGigs View Post
    What are your chicken numbers?
    Raw chicken breast you buy at supermarkets is generally a bit under 25% protein, because they add water during processing. After cooking it's generally about 40%, but it obviously weighs less because the water gets cooked out.

    So to get 100 grams of protein, you'd need to buy a bit over 400 grams of raw chicken breast, call it 450 grams (especially since you'll trim some bits off) which is about a pound. I used to buy chicken at about 2 bucks a pound when I lived in the states, so figure 100 grams of chicken protein is $2.

    5 lbs of whey is about 2270 grams, and at 80% protein that yields 1800-ish grams of protein. If a 5 lb jug of whey is $36 (about 7 bucks a pound), that's also about $2 for 100 grams of protein.

    Now, here in Poland, the generic whey is 36 zloty for 900 grams, or about 6 bucks a pound. The chicken is 16 zloty a kilo, or about $2.50 a pound, so over here, whey still makes sense. But yeah, they're quite close. I generally use whey for the convenience factor.
    In a rush at the moment, will provide numbers in next post (if any other members have them, go ahead and post)

    Quote Originally Posted by ecot3c inside View Post
    after working out I like 'hydrolyzed' protein, absorbs very fast! chicken would take like 3-4 hours.
    Mhm, whey absorbs very fast - but mixing it with milk or anything else (like oats, flax, etc.) decreases the absorption rate, no?
    "Knowledge speaks, but wisdom listens" -Jimi Hendrix
    Check out http://anabolicsteroidforums.com !

  6. #6
    Registered User
    crazyotter's Avatar


    Join Date
    Dec 2010
    Gender
    Male
    Location
    A pretty place where the flowers grow
    Posts
    805
    Rep Points
    48695952

    I hardley ever drink shakes anymore. Maybe it's the tren but I can eat 3 slices of pizza and a big glass of skim milk post workout and make sick gains while keeping my bf down

  7. #7
    McBain
    squigader's Avatar


    Join Date
    Jul 2011
    Gender
    Male
    Location
    North America
    Posts
    1,771
    Rep Points
    109992329

    Quote Originally Posted by crazyotter View Post
    I hardley ever drink shakes anymore. Maybe it's the tren but I can eat 3 slices of pizza and a big glass of skim milk post workout and make sick gains while keeping my bf down
    Very true, but I guarantee you you'd be gaining even more with a diet of chicken breasts, lean ground beef, whole milk, brown rice and broccoli.
    "Knowledge speaks, but wisdom listens" -Jimi Hendrix
    Check out http://anabolicsteroidforums.com !

  8. #8
    Registered User


    Join Date
    May 2011
    Gender
    Male
    Location
    USA
    Posts
    155
    Rep Points
    6340357

    I've NEVER seen ON 5lbs. whey for $35, usually $53 after shipping. This puts Scivation at $41 shipped for 5lbs.

    ON WHEY = $0.72 per 24g
    SCIVATION WHEY = $0.52 per 22g
    CHICKEN BREAST @ $1.99 per lb. = $0.50 per 24g
    CHICKEN BREAST @ $2.49 per lb. = $0.62 per 24g


    So change brands and you'll be GTG.

  9. #9
    Registered User


    Join Date
    Aug 2011
    Gender
    Male
    Location
    in your closet
    Posts
    592
    Rep Points
    4212443

    i think they both have there place whey is great for morning breakfast shake with oatmeal and post workout but chicken fills you up for lunch dinner etc.

  10. #10
    Senior Member
    ELITE MEMBER
    danzik17's Avatar


    Join Date
    Oct 2005
    Gender
    Male
    Location
    Connecticut
    Posts
    3,801
    Rep Points
    62793096

    Quote Originally Posted by squigader View Post
    but its price has skyrocketed in the past few years (as you all can attest, I'm sure, we pretty much saw this coming).
    What were you paying a few years ago? I've been paying roughly the same amount (within a few dollars) for quite a while now.

    Usually around 33-35$ for 5LBs of whey either from All the Whey or lately the stuff from Costco (not EAS, it's "Made by Muscle Milk" or something)
    Ron Paul 2012

    No gym for home, work out floor with 30, but is it for 20 like 30 lb when you no lift it to be for men, for 30 lbs instead? or half is 10 for 20 pounds?

  11. #11
    Registered User


    Join Date
    Sep 2011
    Gender
    Male
    Location
    illinois
    Posts
    20
    Rep Points
    -286188

    Chicken if you can get enough - protein is protein but I seem to do better with a most natural choice... I know whey is natural, but seems like chicken protein goes further - probably just a mental thing with me

  12. #12
    McBain
    squigader's Avatar


    Join Date
    Jul 2011
    Gender
    Male
    Location
    North America
    Posts
    1,771
    Rep Points
    109992329






    Quote Originally Posted by danzik17 View Post
    What were you paying a few years ago? I've been paying roughly the same amount (within a few dollars) for quite a while now.

    Usually around 33-35$ for 5LBs of whey either from All the Whey or lately the stuff from Costco (not EAS, it's "Made by Muscle Milk" or something)
    There was a time when you could get 10lbs for around $60
    "Knowledge speaks, but wisdom listens" -Jimi Hendrix
    Check out http://anabolicsteroidforums.com !

Similar Threads

  1. Replies: 2
    Last Post: 03-05-2012, 03:26 PM
  2. Why the fuck is protein so god damn expensive
    By waterstill in forum Anything Goes
    Replies: 36
    Last Post: 03-04-2012, 08:35 PM
  3. Replies: 7
    Last Post: 05-22-2011, 08:53 AM
  4. Whey Protein Price Up Again
    By TaylorsNutrition in forum Supplements
    Replies: 15
    Last Post: 08-15-2007, 02:43 PM
  5. Grams of protein in a chicken breast
    By 357mag in forum Diet & Nutrition
    Replies: 11
    Last Post: 01-12-2005, 04:35 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
DISABLED END -->