IronMagLabs

Use Coupon Code SPOOK25 for 25% Discount!

How much money Do you spend on protein?

Results 1 to 18 of 18
  1. #1
    Senior Member
    ELITE MEMBER
    Larva's Avatar


    Join Date
    Sep 2003
    Location
    LI NY
    Posts
    646
    Rep Points
    109527

    Question How much money Do you spend on protein?

    ok just curious on how much $$ you guys spend on protein and buy what brand and where you get it.

    Ill go first:

    all at the vitaminshoppe

    snytrax Nectar Apple Ecstasy 2.11 powder 27.97

    ISS pro M3 chocolate 2.2 Powder 30.10

    total $58.07

    hopefuly this last the month.

  2. #2
    Business Man 100%
    ELITE MEMBER
    TaylorsNutrition's Avatar


    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Charlotte, NC
    Posts
    605
    Rep Points
    10

    I buy EAS Whey from dps nutrition. 25.00 dollars..............CP




    Working Hard and Playing Harder!



  3. #3
    Registered User
    oaktownboy's Avatar


    Join Date
    Jun 2003
    Location
    smog and fog
    Posts
    4,424
    Rep Points
    7710563

    forget the powder..we should discuss grocery bills
    Chuck Norris once lost his keys and couldn't remember where he put them. So he tortured himself for half an hour until he gave up their location.

  4. #4
    Super Moderator
    SUPER MODERATOR
    Mudge's Avatar


    Join Date
    Jun 2002
    Gender
    Male
    Location
    Bay Area
    Posts
    24,486
    Rep Points
    121800058

    $19.99 / 6 pounds, Costco

  5. #5
    UNLEASH THE BEAST
    ELITE MEMBER
    Rocco32's Avatar


    Join Date
    Mar 2003
    Gender
    Male
    Location
    Hagerstown, MD
    Posts
    22,321
    Rep Points
    12478879

    I think like $40 for 10lbs. Opt nutrition from 1fast400.com
    I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration. I will face my fear. I will permit it to pass over me and through me. And when it has gone past I will turn the inner eye to see its path. Where the fear has gone there will be nothing. Only I will remain...

  6. #6
    Registered User


    Join Date
    Apr 2003
    Location
    georgia
    Posts
    375
    Rep Points
    10

    I got two boxes of Lean Mass Matrix today for $52 and 10 lbs Simply Whey for $30. My job has some perks.

  7. #7
    UNLEASH THE BEAST
    ELITE MEMBER
    Rocco32's Avatar


    Join Date
    Mar 2003
    Gender
    Male
    Location
    Hagerstown, MD
    Posts
    22,321
    Rep Points
    12478879

    Originally posted by bigswole30
    I got two boxes of Lean Mass Matrix today for $52 and 10 lbs Simply Whey for $30. My job has some perks.
    I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration. I will face my fear. I will permit it to pass over me and through me. And when it has gone past I will turn the inner eye to see its path. Where the fear has gone there will be nothing. Only I will remain...

  8. #8
    Senior Member
    ELITE MEMBER
    Larva's Avatar


    Join Date
    Sep 2003
    Location
    LI NY
    Posts
    646
    Rep Points
    109527

    mudge what brand

  9. #9
    Super Moderator
    SUPER MODERATOR
    Mudge's Avatar


    Join Date
    Jun 2002
    Gender
    Male
    Location
    Bay Area
    Posts
    24,486
    Rep Points
    121800058

    Costco carries Pro-Rated, the chocolate is rich and so is the vanilla, but the vanilla is more bearable. I am betting you could make some nice hot chocolate though, or mix the two. Without thinning it out the chocolate was just too strong for me.

  10. #10
    is bulking
    plouffe's Avatar


    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Michigan
    Posts
    1,785
    Rep Points
    516732

    Optimum Nutrition 100% Whey - $35

    Good Taste, Good Quality..
    These are my favorite faces : - - -

    Personal Bests:

    Bench - 235
    Deadlift - 315 X 17
    Squat - 315 X 11
    40 yrd. - 4.65

  11. #11
    Registered User
    Testosterone's Avatar


    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Punjab
    Posts
    387
    Rep Points
    10

    I buy my Protein in 50 Lbs Bag. Whey Protein Concentrate, Pure, Unflavored.
    This comes out to be cheapest for me!
    STRENGTH & HONOR

  12. #12
    Back to reality


    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Re-Motivated
    Posts
    5,861
    Rep Points
    185265

    Wow, you all get protein cheap! A 2 lb container of Nectar costs me almost $60 , which doesnt last long at all!

  13. #13
    Senior Member
    ELITE MEMBER


    Join Date
    Nov 2002
    Gender
    Female
    Location
    Earth
    Posts
    18,563
    Rep Points
    66150743

    Originally posted by Jill
    Wow, you all get protein cheap! A 2 lb container of Nectar costs me almost $60 , which doesnt last long at all!
    Jill,

    Check out www.sndcanada.com.

    I can just drice there, but there prices are pretty good as well as delivery.

    Iain

  14. #14
    Registered User
    Testosterone's Avatar


    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Punjab
    Posts
    387
    Rep Points
    10

    For my other supplements I usually buy from www.massnutrition.com
    www.dpsnutrition.com is pretty cheap too!
    STRENGTH & HONOR

  15. #15
    TEAM AY
    JerseyDevil's Avatar


    Join Date
    Aug 2003
    Gender
    Male
    Location
    Under a barbell
    Posts
    9,136
    Rep Points
    284121247

    Originally posted by plouffe
    Optimum Nutrition 100% Whey - $35

    Good Taste, Good Quality..
    Agreed.

    Plouffe, check out 1fast400. Optimum Nutrition 100% Whey is only $25 for a 5 lb container, $47 for 10 lbs.

  16. #16
    Registered User
    Testosterone's Avatar


    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Punjab
    Posts
    387
    Rep Points
    10

    If you guys do use Whey Protien day in and day out....Why don't you buy your Protein in bulk? (Say 20 Lbs or 50 Lbs)
    It'll save you a LOT OF $$ & it usually stays fresh for 12 months!

    Why not have a friend of yours who can share this stuff both quantity wise & moneywise??
    STRENGTH & HONOR

  17. #17
    P/RR/Sh Warrior
    Tank316's Avatar


    Join Date
    Dec 2001
    Location
    Barron,Wi
    Posts
    4,542
    Rep Points
    1938442

    $138.00 on whey=30 lbs, blended protein $140=20 lbs i'm good for a yr now.
    -------------------------------------------------------------------------------
    www.prrstraining.com Time to GROW Without Plateau!

  18. #18
    Registered User
    Testosterone's Avatar


    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Punjab
    Posts
    387
    Rep Points
    10

    Dude, get Whey Protein at $147 for 50 Pounder ($2.94 Per Pound)
    Get Whey Protein Isolate @ $4.64 Per Lb)

    Now bet ON's grandaddy wouldn't be able to beat this price!
    +You'll get complete COA direct from manufacturer!
    STRENGTH & HONOR

Similar Threads

  1. This is why you spend money with WP!!
    By KillerKlown in forum World-Pharma
    Replies: 13
    Last Post: 09-17-2011, 03:26 PM
  2. Replies: 10
    Last Post: 02-23-2009, 02:48 PM
  3. £80 to spend in UK
    By steel in forum Supplements
    Replies: 15
    Last Post: 07-19-2006, 04:37 PM
  4. How Much Does Everybody Spend On Supplements?
    By MIGHTY DOG in forum Diet & Nutrition
    Replies: 1
    Last Post: 11-09-2002, 09:43 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
-->