25% Off Black Friday Sale

Bodybuilding on a BUDGET

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Registered User


    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Dallas
    Posts
    2
    Rep Points
    10

    Lightbulb Bodybuilding on a BUDGET

    I would like to see a catagory here called "BODYBUILDING ON A BUDGET." Please reply if you would, too.

    Granted, this site is a "for-profit" endeavor. And, I am okay with that ... nothing wrong with making a little money.

    So, I hope to not step on the Moderators' toes here. I'm sure those toes are big and muscular, too! (I was gonna say, "big and hairy," but they're no doubt clean-shaven! LOL!)

    But, this is an expensive sport. Personally, I spend as much money as I can on it ... whether its food, supps, gym equip/memberships, whatever.

    And, as a regular Joe, I have to be thrifty to get by. I want the most bang for my buck, so I seek-out and utilize what is cheap and effective.

    I don't pay membership fees cuz I train at home. I don't run-out and buy the latest miracle pill or powder cuz I just can't afford it (and I'm usually skeptical anyway).

    Some things I've learned out of necessity ...

    Protein powders are good, I use 'em myself. But, no "man-made," processed food can compare to Mother Nature. Mom doesn't charge as much either.

    Some cheap protein sources: Chicken/Beef Liver, Chicken Gizzards, Eggs, Gelatine, Brewar's Yeast. (Please input any other cheap sources you've found).

    One of my cheapest finds is plain old GELATINE (grocery store baking isle). One tablespoon is 6 gms of protein at only 25 calaries. I haven't heard any talk about gelatine as a supplement. Maybe, its not "the best" form of protein, but it IS protein, none the less.

    Jello is my guilt-free, anytime dessert.

    BREWAR'S YEAST: One tablespoon = 8 gms protein, 35 calaries. I've heard about it for years, but just recently started buying it. Good nutrition, too.

    MY DIRT-CHEAP PROTEIN SHAKE: gelatine + B'sYeast + 1 egg, comes to 20 grams protein, 130 calaries. I'll add a little honey, cinnamon or nutrasweet. Sometimes nuts, raisins. Add one scoop protein powder for 30 gms protein total.

    If you disolve the gelatine in hot water first, it really thickens up the shake. I disolve it in a small glass, while the other ingredients are in the mixer. While the mixer is running, I pour-in the gelatin.

    Then, I add a handful of ice-cubes. The cooling activates the hardening of the gelatine. And Presto! Thick, rich and creamy.

    When I use TWO tablespoons instead of one, it turns into a thick mousse-like pudding, you need to eat with a spoon. It's much more filling this way, almost makes the shake too much too eat (it hurts so good!)

    CHICKEN/BEEF LIVER - protein dense and packed with other muscle-building nutrients, second to none. Its dirt cheap, several servings for under a buck.

    I've grown to love the taste, too ... especially when I fry it up right, with good oils and spices.

    One could argue that the cholesterol levels might not make it a viable option. But, I eat a lot of fish, olive oil and supplement EFA's. I believe in ratios, good to bad fats.

    CHICKEN GIZZARDS - Also dirt cheap (cuz hardly anybody buys 'em). Cook'em like regular meat, and you get chewy chunk of rubber (good for doggy treats!). Alas, I found a remedy ...

    Got some good recipes online. Essentially, I just boil the crap out of 'em, for like an hour, then put 'em in a crockpot and let 'em stew with spices, onion ... my favorite is BBQ sauce.

    They come out tender and tasty; lean, low-fat & high protein.

    (I'm starting to sound like a friggin commercial here!)

    EGGS - Not a new concept, I know. I used to buy regular eggs and throw-out the yolks. Now, I eat the whole thing, but I pay a little extra for "Christopher Eggs" ... from veggie-fed chickens.

    Some "organic" eggs boast 100 gms of Omega-3. Chris-Eggs have 600 per egg! For the money, that blows away any EFA supplement/pill/oil. So, now I enjoy the whole egg, feel good about the fat quality, and save on EFA pills.

    [Actually, I drink 'em raw, but that's another subject for another post].

    I keep Gelatine, B's Yeast, Liver Tablets and Protein Powder in my car. Whenever, I can't get a meal in, I just take a few spoonfuls and chase it with water. Keeps metabolism up and catabolism down.

    ANY OTHER FRUGAL LIFTERS OUT THERE? I'D LOVE TO HEAR YOUR 2-CENTS WORTH ...

    ~ bILL

  2. #2
    Nor*Cal
    ELITE MEMBER
    aggies1ut's Avatar


    Join Date
    Jan 2003
    Location
    Sacramento, Ca.
    Posts
    3,580
    Rep Points
    3140563

    You forgot tuna

  3. #3
    Registered User


    Join Date
    Nov 2003
    Location
    NY
    Posts
    3
    Rep Points
    10

    Free supplements

    To get free supplements I called about two dozen supplement companies and told them I was opening a retail supplement store. I asked if they could send me some samples for my grand opening. In about a week I started receiving boxes of samples, some with protein powder packets, nutrition bars, thermogenics, and animal packs. All in all I think I received a couple hundred bucks worth. It will definetely help with the cost of my next cycle.

  4. #4
    Creator of Chaos
    MODERATOR
    juggernaut's Avatar


    Join Date
    Jul 2004
    Gender
    Male
    Location
    NJ
    Posts
    11,423
    Rep Points
    319172539

    i go to www.nutrabio.com and order a big ass size of protein (15 lbs). You pay a little more up front-but damn its worth it. They also sell a 33 lb bag.
    Disclaimer: All health, fitness, diet, nutrition, anabolic steroid & supplement information posted here is intended for educational and informational purposes only, and is not intended as a substitute for proper medical advice from a medical doctor. We do not condone the use of anabolic steroids (AAS), all information about AAS is for educational and entertainment purposes only. If you choose to use AAS it's your responsibility to know the laws of the country that you live in. Consult your physician or health care professional before performing any of the exercises, or following any diet, nutrition or supplement advice described on this website.

  5. #5
    cooking up a storm
    ELITE MEMBER
    Stu's Avatar


    Join Date
    Nov 2004
    Location
    UK
    Posts
    1,868
    Rep Points
    353386

    Quote Originally Posted by mak90
    To get free supplements I called about two dozen supplement companies and told them I was opening a retail supplement store. I asked if they could send me some samples for my grand opening. In about a week I started receiving boxes of samples, some with protein powder packets, nutrition bars, thermogenics, and animal packs. All in all I think I received a couple hundred bucks worth. It will definetely help with the cost of my next cycle.
    Nice! i mite have to try that

    [color=black]
    Quote Originally Posted by [/color
    bill164] MY DIRT-CHEAP PROTEIN SHAKE: gelatine + B'sYeast + 1 egg

    That sounds truely disgusting


  6. #6
    Starting a fresh


    Join Date
    Nov 2002
    Location
    England United Kingdom
    Posts
    1,239
    Rep Points
    881238

    Won't protein powder in a bag go stale?
    "Lift big, eat big, rest big"
    "Rome wasnt built in a day"
    "Go heavy or go home."

  7. #7
    Food
    MeLo's Avatar


    Join Date
    Oct 2003
    Posts
    393
    Rep Points
    10

    Quote Originally Posted by bill164
    But, I eat a lot of fish, olive oil and supplement EFA's.
    won't that cost quite a bit of money?fish seems pretty expensive to me...

  8. #8
    Acting Normal...


    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Different shades of black
    Posts
    5,554
    Rep Points
    1024185

    Quote Originally Posted by MeLo
    won't that cost quite a bit of money?fish seems pretty expensive to me...
    Not sure about over where you are but over here canned salmon and tuna is pretty cheap. As is the frozen white fish you can bulk-buy from the freezer section at the supermarket.

  9. #9
    Registered User


    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Dallas
    Posts
    2
    Rep Points
    10

    Quote Originally Posted by MeLo
    won't that cost quite a bit of money?fish seems pretty expensive to me...
    Yeah, fish is expensive. I go to an all-you-can eat Sushi buffet. YUUM!

Similar Threads

  1. Getting Big On A Budget
    By CaptCutty38 in forum Training
    Replies: 1
    Last Post: 02-14-2008, 03:22 PM
  2. Exercising on a BUDGET
    By AIWASS in forum Training
    Replies: 5
    Last Post: 11-10-2007, 06:12 AM
  3. Foods on a budget
    By TruthHurts in forum Diet & Nutrition
    Replies: 4
    Last Post: 04-01-2004, 09:15 AM
  4. Best Glutamine for a budget?
    By iSlaNdEr bOy in forum Supplements
    Replies: 27
    Last Post: 11-05-2002, 09:56 AM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
-->